نباید از خسته بودن خود شرمنده باشی بلکه فقط باید سعی کنی خسته آور نباشی.
خوش آمدید - امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
خانه » دسته‌بندی نشده » اقلیم و آب و هوای جزیره کیش
اقلیم و آب و هوای جزیره کیش

اقلیم و آب و هوای جزیره کیش

کیش نتس: اقلیم و آب و هوای جزیره کیش  مشخصات اقلیمی جزیره کیش اقیلم جزیره کیش هوای جزیره کیش  آب و هوای جزیره کیش  دیدن اقلیم و آب و هوای جزیره کیش

کیش در محدوده مناطق گرم و خشک و تحت تاثیر آب و هوای بیابانی بوده و دارای تابستانی طولانی و گرم و زمستانی کوتاه و ملایم است. تعادل آب و هوای جزیره تحت تاثیر

 

آب و هوای جزیره کیش

گرماى هوا به بالاترین حد مى‌رسد و در ماه‌هاى دى و بهمن، در حداقل مى‌ماند که مطلوب‌ترین شرایط آب و هوائى را در اختیار ساکنان جزیره قرار مى‌دهد. حداقل برودت در جزیره هیچگاه از ۳ درجه سانتى‌گراد آن هم در روزهاى معدودى از زمستان، پائین‌تر نمى‌رود. به این ترتیب در فصولى از سال، اقامت در جزیره حقیقتاً لذت‌بخش و مفرح است. درحالى که هوا ختک‌تر شده و میزان رطوبت کاهش مى‌یابد، آب دریا همچنان گرم است.

جزیره کیش یک خشکی کوچک چون کشتی نشسته در آب های گرم و کم عمق خلیج فارس است، خرده اقلیم ها (میکرو کلیمای) کیش به شدت در سلطه پدیده های ناشی از بستر بزرگ آبی است که دامنه ی نوسان تغییرات دمای شبانه روزی آن در ایام سال بسیارکم است. فشار بخار آب جزیره در بیشتر ایام سال غالباً در حدی بسیار بالا اسـت(رطوبت نسبی ۵۰ – ۶۰درصد). اختلاف دمای متوسط روزانه جزیره در طول سال کم تر از ۹ – ۱۰ درجه است و سقوط دما هیچ گاه در حد یخبندان یا صفر نیست.

مطالعاتى که در زمینه وضعیت آب و هواى کیش به عمل آمده است، نشان مى‌دهد که گرمى هوا از اوایل ماه مهر رو به کاهش مى‌گذارد و تا اردیبهشت ماه وضعیت آب و هوائى بسیار مطلوبى به‌وجود مى‌آید. از آن پس گرماى محیط رو به فزونى مى‌گذارد و تا آخر تابستان به تدریج به حد نصاب‌هاى بالائى مى‌رسد، که استفاده از امکانات برودتى مدرن را اجتناب‌ناپذیر مى‌کند.
میزان بارندگى در جزیره کیش بسیار کم است به همین دلیل پوشش گیاهى جزیره از گونه‌هائى تشکیل مى‌شود که در برابر کم‌آبى و شرایط گرم و دشوار، پایندگى بیشترى دارند. با وجود کمى نزولات آسمانی، موقعیت اقلیمى خاص جزیره مانند سایر نقاط واقع در محدوده خلیج فارس، باعث بالا ماندن میزان رطوبت نسبى هوا، تقریباً در بیشتر ایام سال مى‌شود. وضعیت شرجى از فروردین به تدریج شروع شده و تا ۹ ماه به طول مى‌انجامد. در مواقعى از سال و به‌خصوص در اواخر تابستان درجه رطوبت هوا به حدى مى‌رسد که نشانه‌هاى آن را برروى پوشش گیاهى جزیره و سطوح غیرقابل نفوذ سنگی، مى‌توان در هر بامداد ملاحظه کرد، گوئى شبانگاه بارانى در سطح جزیره فرو ریخته باشد.

از آنجا که در جزیره کیش، ایستگاه‌هاى سینوپتیک و یا کلیاتولوژى وجود ندارد، فقط مى‌توان اطلاعات مربوط به ایستگاه‌هاى سایر نقاط خلیج فارس از جمله بندر لنگه را براى جزیره کیش تعمیم داد.

خصوصیات اقلیمى ایستگاه فوق نشان مى‌دهد که اقلیم جزیره کیش گرم و مرطوب بوده و میزان رطوبت هوا نسبتاً زیاد است. از بررسى آمارهاى جوى ایستگاه‌هاى هواشناسى موجود چنین استنباط مى‌شود که متوسط دماى سالانه جزیره کیش ۲۶ – ۲۷ درجه سانتى‌گراد تفاوت مى‌کند.

معدل حداکثر گرماى جزیره کیش بالاى ۳۰ و معدل حداقل ۲۱ درجه سانتى‌گراد ثبت شده است. حداکثر مطلق درجه حرارت، حدود ۴۰ و حداقل آن در ماه‌هاى آذر و دى بین ۲ تا ۷ درجه سانتى‌گراد اندازه‌گیرى شده است.
در طول زمستان در اکثر نواحى خلیج فارس جهت باد از سوى شمال غربى است، ولى در قسمت جنوبى خلیج فارس باد بیشتر از سوى غرب بوده و در تنگه هرمز جهت باد به جنوب غربى تغییر مى‌یابد. دو ماه فصل هواى طوفانى است.
در طول بهار هواى نامتعادل به تدریج کاهش یافته و در اردیبهشت به‌طور کلى ناپدید مى‌گردد. در این فصل بادهاى موسمى از سوى شمال غرب ورزیده، شدت آن ملایم تا متوسط است.
در تابستان باد موسمى در شمال خلیج فارس از سوى شمال غربى تا جنوب وزیده و در بعضى نقاط شدت آن به ۵ تا ۶ گره مى‌رسد. در مهرماه، تحول در وضعیت بادهاى موسمى شروع مى‌شود و بادها همراه با رگبارهاى کوتاه و تند است.
به‌نظر مى‌رسد که جزیره کیش در قرون گذشته بیش از یک مرکز تجمع نداشت و در سایر نقاط تنها آبادى‌هاى کوچکى وجود داشته است. بقایاى شهر قدیمى کیش در اواسط کرانه شمالى جزیره در همان محلى که مورخان بدان اشاره کرده‌اند قرار دارد.
آثار این شهر در حال حاضر به‌صورت پشته‌هاى بزرگى مرکب از بناهاى سنگى با ملاط ساروج و گچ مشاهده مى‌شود و وسعت آثار، حدود سه کیلومتر در یک کیلومتر است بناها از قلوه سنگ‌هاى شنى ساخته شده، روى بعضى از دیوارها پوشش گچى دیده مى‌شود. ارتفاع بعضى از ساختمان‌ها به بیش از ۶ متر مى‌رسد که دال بر وجود طبقات متعدد است. با توجه به مصالح و سبک معمارى بنا احتمال دارد این آثار مربوط به اواخر دوره ساسانى و اوایل دوره اسلامى باشد.

آب و هوای جزیره کیش

 

 

منبع :::  کیش نتس :::

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
© 2017 kishnets.ir تور کیش